Projektowanie przestrzeni dla dzieci według Isabelle McAllister

Isabelle McAllister (isabelle.se) to znana szwedzka dekoratorka wnętrz i dziennikarka telewizyjna. W wywiadzie dla magazynu Hus&Hem opowiedziała o pięciu zasadach, które stosuje w projektowaniu przestrzeni dla dzieci:

1.  Pozwól dziecku włączyć się w aranżowanie

Często rodzice aranżują pokój dziecka według własnych gustów i potrzeb, zapominając że to dziecko będzie spędzało tam najwięcej czasu. Oczywiście, dzieci są kapryśnie, wymagające, mają swoje okresy fascynacji danym kolorem czy bajką. Pomaluj ścianę na różowo, jeśli to faktycznie największa zajawka Twojego szkraba. Kolor łatwo zmienić! Albo pozwól mu udekorować jeden wybrany mebel według własnego uznania. Dzieci uwielbiają kreatywne szaleństwo!

2. Korzystaj z tego, co już masz

Kupno wyjątkowych i zwariowanych  mebli dziecięcych jest wyłącznie zbędnym  wydatkiem. Rozsądniej byłoby nabyć porządny mebel, który zamieszka z Wami na dłużej. Na przykład duży stolik kawowy, który pomalujesz (a później przemalujesz) na dowolny kolor. Mebluj mądrze. Jeśli wydaje Ci się, że w pokoju dziecka musi stać biurko, ale ono woli odbrabićc lekcje przy kuchennym stole, wykorzystaj przestrzeń na coś innego!

3. Znajdź miejsce na przechowywanie

Przechowywanie w pokoju dziecka to spore wyzwanie, miejsca zawsze jest za mało. Dlatego zawsze staram się znaleźć dodatkową przestrzeń na dziecięce skarby, np. montuję dodatkowe półki w dolnej części szafy. Pamiętaj o cyklicznym segregowaniu i odkładaniu niepotrzebnych przedmiotów. Miej kilka koszy na zabawki na strychu i wymieniaj je co jakiś czas – dzieci będą miały poczucie że są ciągle nowe.

4. Daj dzieciom przestrzeń do aktywnej zabawy

Stawiając meble przy ścianach łatwo sprawić, że wnętrze będzie zwyczajnie nudne. Ale w pokojach dziecięcych może to być dobre rozwiązanie – dzieciaki zyskują sporą przestrzeń do zabawy.

5. Dekoruj sprytnie

Lubie trwałe rozwiązania, które łatwo modyfikować.  Jak klamerki na sznurku wiszące przy ścianie, do których możesz pzypinać zdjęcia, plakaty, rysunki. Albo obrazki na ścianie, których motyw można zmieniać w zależności od nastroju. Super popularne są też  ściany pokryte farbą tablicowo – magnetyczną. Pozwól dzieciom zmieniać te drobne dekoracje według uznania.

KONCEPTDZIECKO3

jak projektować pokój dziecka, jak urządzić pokój dziecka

Wywiad Liselotte Lundström dla Hus&Hem
Zdjęcia Peter Phillips

Jedna myśl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s